עמוד הבית בית בכפר > מאמרים לבני הגיל השלישי > טיפוח חיי חברה וקהילה בגיל השלישי

טיפוח חיי חברה וקהילה בגיל השלישי

טיפוח חיי חברה וקהילה הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר לשמירה על בריאות ואיכות חיים גם בגילאי הזהב. מחקרים רבים מראים כי לאנשים מבוגרים עם חיי חברה עשירים יש סיכוי גבוה יותר לתחושת סיפוק ורווחה נפשית, בנוסף ליתרונות בריאותיים שונים כגון סיכון מופחת לדיכאון ולהידרדרות קוגניטיבית. 

עם זאת, עם התבגרותם של הילדים ויציאתם מהבית, יציאה לפנסיה ולעיתים גם אובדן של בן או בת זוג, רבים מוצאים את עצמם מתמודדים עם בדידות חברתית גוברת.

שמירה על קשרים חברתיים קיימים ויצירת קשרים חדשים יכולה להוות אתגר בגיל המבוגר, ומצריכה מאמץ מודע ויוזמה.

חשיבות חיי חברה בגיל השלישי והחיים בדיור מוגן

 חיי חברה בגיל השלישי. Photo by Rene Asmussen: pexels.com

טיפוח קשרים משפחתיים

טיפוח הקשר עם בני המשפחה, ובפרט עם ילדים ונכדים ולעיתים גם עם הנינים, חיוני לאיכות החיים בכל גיל ובריאותם של הצעירים והמבוגרים כאחד. ביקור סבא וסבתא אצל הילדים משמח ומחזק את הקשר הדורי, ולהפך, ביקורי משפחה משמחים מאוד בגיל הפנסיה. ליצירת קשר קבוע ומהנה, טלפונים ושיחות וידאו חשובים מאוד כשמרחקים גאוגרפיים מפרידים את המשפחה.

ארוחות משפחתיות משותפות בימי הולדת וחגים גם הן קריטיות להידוק קשרים, זה לפעמים קשה לארגן מפגשים כאלו בהרכב משפחתי מלא אבל זה לחלוטין שווה את המאמץ וההתגייסות של כולם.

שימור קשר בין חברים

בנוסף למפגשים פיזיים, כדאי לטפח גם קשר טלפוני ווירטואלי עם חברים ותיקים. שיחות קבועות בטלפון או דרך שיחות וידאו ורשתות חברתיות מאפשרות להישאר מעודכנים ומחוברים, והזמנה לפעילות משותפת כמו קולנוע, טיול או מפגש חברים תורמת לתחושת השייכות. היום קל יותר משמעותית להשאר מחוברים וירטואלית אך תמיד נחמד לקבוע פגישה או בילוי משותף כמו בימים טרם הוואצאפ ושאר הרשתות החברתיות שהם חלק מעולמנו גם אם כבר חצינו את גילאי ה70 וה80.

יצירת קשרים חדשים

עבור רבים, המעבר לגמלאות ויציאה מהשגרה התעסוקתית מהווה הזדמנות למצוא תחומי עניין חדשים ולהרחיב את מעגל החברים. 

הנה כמה הצעות ליצירת קשרים חדשים בגיל השלישי שתוכלו ליישם:

• הצטרפות לחוג או קבוצה העוסקת בתחביב שאתם אוהבים – למשל ציור, שחמט, ספרות, וכדו' – זו הזדמנות מצוינת להכיר אנשים חדשים עם עניין משותף.  

• התנדבות בארגון הקרוב לליבך – בין אם מדובר בבית חולים, בית ספר, עמותה למען הקהילה או אוכלוסיות מוחלשות ועוד – זו דרך מצוינת לתרום לחברה וגם לפגוש אנשים חדשים.

• הצטרפות למועדון ספורט למבוגרים או קבוצת הליכה – פעילות גופנית בצוותא תורמת הן לבריאות והן להיכרויות חדשות.

• יציאה לטיולים, נופשים וטרקים בקבוצות לגיל השלישי – זו חוויה מהנה גם מבחינה תיירותית וגם מאפשרת לך להתחבר לאנשים חדשים.

• הצטרפות ללימודים באוניברסיטה הפתוחה או תוכניות לימודים למבוגרים – למידה בצוותא היא חוויה מעצימה ומאפשרת היכרויות חדשות.

חיי חברה בדיור מוגן

עבור רבים, המעבר לגור בדיור מוגן או בית אבות הוא החלטה משמעותית ולא קלה, אך יש בה יתרונות רבים, במיוחד מבחינה חברתית. הסביבה התומכת והמותאמת גיל הזהב מאפשרת אינטראקציות חברתיות פשוטות ונגישות יותר עם שכנים ודיירים אחרים שנמצאים באותו גיל ומצב. 

בנוסף, בתי דיור מוגן כמו רשת בית בכפר מציעים מגוון פעילויות ואירועים לדיירים כמו הרצאות, חוגים, טיולים, הופעות וערבי תרבות של מגוון האמנים המובילים בישראל. אלו הזדמנויות מצוינות להשתתף בפעילות חברתית, תרבותית ואינטלקטואלית ולהכיר אנשים חדשים באופן קבוע.

חיי חברה כמפתח לאושר ותחושת משמעות

לסיכום, טיפוח חיי חברה וקשרים חברתיים בגיל השלישי הוא מרכיב מפתח לאיכות חיים גבוהה ותחושת סיפוק ומימוש עצמי גם בשלב זה של החיים. שימור קשרים קיימים עם משפחה וחברים, וכן יצירת קשרים חדשים דרך פעילויות ותחביבים, התנדבות או מגורים בסביבה תומכת כמו דיור מוגן, יכולים לתרום רבות לבריאות, לאושר ולתחושת משמעות.

אנו ממליצים לממש את ההצעות והרעיונות שהובאו במאמר זה לשיפור איכות החיים החברתית.

כדאי לבדוק גם אפשרות של מגורים בדיור מוגן כמו "בית בכפר", הרשת מציעה מגוון בתים באזורים שונים בארץ שבכולם תוכלו למצוא סביבה תומכת ומגוון פעילויות והזדמנויות לחיי חברה וקהילה עשירים לגימלאים.

 

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה