עמוד הבית בית בכפר > מאמרים לבני הגיל השלישי > הדרך לעצמאות הוריכם היא הפתרון לבדידותם

הדרך לעצמאות הוריכם היא הפתרון לבדידותם

על חירות אישית ומעבר לדיור מוגן - איך לשכנע את ההורים שלכם שדיור מוגן היא האופציה המתאימה עבורם?

 

הבית בו גדלנו, בית ילדותנו, הוא מקום מיוחד שמרכיב את מכלול ההוויה שלנו כמשפחה. הוא הבית בו חלמתם רחוק, בו רקמתם זכרונות ילדות, אליו הבאתם את הבן זוג הראשון ולאחר מכן גם את הילד הראשון שהצטרף למשפחה. אולם, כשההורים מתבגרים, הבית הנוסטלגי והאהוב יכול, בעל כורחנו, להפוך למכשול. כשקשיי גיל הזהב מגיעים, שינויים מופלגים ופעוטים כאחד מתרחשים בהתנהלות הוריכם ובחירותם האישית. למשל, הבית גדול מדי עבורם, והתחזוקה הופכת למטלה מעיקה. לפעמים, גודל הבית הריק רק מעיב על תחושות בדידות שקיימות אצל הורינו, במיוחד אצל הורים שאיבדו את בן זוגם. גם מטלות פשוטות בבית, כמו תליית תמונה או ניקיון יסודי למטבח הופכים אט-אט למשימות מורכבות.

ככל שההורים מתבגרים, החירות האישית שלהם פוחתת והם רוצים וצריכים אתכם, את ילדיהם, יותר מתמיד. המירוץ המהיר של חיינו לא מותיר לנו זמן איכות רב עם המשפחה ולכן יכול להיות שייקח לכם זמן לשים לב לכל השינויים המתרחשים בחייהם של הוריכם המתבגרים. מהם סימני איבוד עצמאות הצריכים להדליק עבורכם נורה אדומה? לפתע תשימו לב שאמא ממאנת לעזוב את הבית בעצמה, שאביכם מוותר על יציאה למפגשים חברתיים, ששניהם מוותרים על בישולים או קניות לפעמים כי זה קשה מדי, מעייף מדי וכו'. המוטיבציה של ההורים לפעילויות שונות תפחת ותחושות דכדוך יופיעו. זה טבעי לכל אדם בכל גיל שמאבד את החירות שלו במידה מסוימת.

אף אדם, בשום גיל, לא רוצה לאבד את העצמאות שלו ואת החירות האישית שלו לחיות ולהתגורר לבד, בפרטיות ובחופשיות. למרות שזו התחושה הכללית של רוב המבוגרים שהגיעו לגיל גבורות, זה עדיין לא אומר שזו הבחירה הנכונה עבורם. לא מספיק להיות משוכנעים בעצמכם כי דיור מוגן הוא בחירה אידיאלית עבור האדם המבוגר בחייכם שזקוק לעזרה. הקושי הוא לשכנע את הבנאדם שצריך סיוע שזו הבחירה הנכונה עבורו, משימה לא פשוטה כלל.

סטיגמות המלוות את המילה "בית אבות" מעניקות אסוציאציות של זקנה, עליבות ובדידות. עבור מבוגרים רבים, מעבר לדיור מוגן מסמל בסך הכל צעד לקראת הסוף וסיום החיים העצמאיים שלהם או במילים פחות עדינות "רגל אחת בקבר". מבוגרים רבים מסוגלים מכל הבחינות לגור לבד ללא בעיה אבל מבחינה נפשית, יכולים להרוויח וליהנות ממעבר שכזה. דוגמה למקרים כאלה הם אנשים שאיבדו בני זוג, שאיבדו חברים רבים סביבם או שהם חסרי עבודה או עיסוק קבוע וללא תחביבים או מעגלים קרובים איתם הם באים במגע יומיומי. הגיוון של השגרה שלהם הוא חיוני וחשוב לאיכות חייהם.

למעשה, קיים יצר מגונן וטבעי אצל ילדים רבים, לקחת את ההורה המבוגר אליהם הביתה, אבל למרות הרצון הטוב, זה לא תמיד פתרון חיובי. הורה שהוא לא עצמאי ומתגורר אצלכם יסבול מבדידות, במיוחד כאשר אתם עובדים שעות ארוכות, הנכדים לא תמיד פנויים עבורם ואין להם פרטנר או מעגל חברים שהם רק שלהם.

המבוגרים בחייכם זקוקים לתמיכה שהיא מעבר לתמיכה פיסית, הם זקוקים לסיבה לקום בבוקר. הם זקוקים למסגרת שתאפשר להם להיות עצמם, לסביבה שתתמוך בהם ותעניק אפשרויות להיכרויות חדשות, חיי חברה משופרים, לימוד ויישום תחביבים חדשים ועוד. אם ההצעה לא הגיעה מכיוון המבוגר, כמו שקורה ברוב המקרים, יכול להיות שתצטרכו להשקיע מחשבה בשכנוע והסבר שיאיר את הצד החיובי בנידון. מהניסיון שלנו, החשיבות של "הכנת השטח" במקרה הזה היא גבוהה ונובעת מההתנגדויות הרבות והתגובה הראשונית לאחר ההצעה הראשונית של מעבר, שהיא בדרך כלל תגובה שלילית.
על מנת לסייע לכם במשימה, מצורפת רשימת טיפים ועצות שיסייעו במלאכה.

כיצד להציע את רעיון המעבר בצורה שתתקבל בקלות?

תנו להם לחשוב שזה גם רעיון שלהם. קודם כל, המתינו לזמן הנכון. זרעו את הזרע בעדינות ואל תגיעו לשיחה עם גישה קשה או עם דעה מובנית מראש. הזכירו את האופציה בעדינות, ספרו סיפור על הורה אחר ממעגל החברים שלכם שעשה את המעבר או ספרו סיפור נחמד ששמעתם על פעילות במקום. תנו להורים את ההזדמנות לשאול אתכם על מה שהזכרתם או לנסות לברר יותר.

אף פעם אל תזלזלו בהוריכם או ביכולת השיפוט שלהם, אלא אם כן יש סיבה רפואית אמיתית לכך. אל תנסו להחליט במקומם או להגיד להם מה הם רוצים וצריכים, זה אף פעם לא עובד.

חפשו אחר הרגע המתאים והנכון. לא רגע של "אמרתי לך" אחרי שאחד ההורים נופל או נפגע חלילה, שמרו על פאסון ועל עיתוי מוצלח. לאחר שמקרה החירום שוכך, כדאי להשתמש בנושא כמקפצה לדיון.

הציעו סיור במרכז דיור מוגן שמוצא חן בעיניכם ועומד בסטנדרטים שלכם. לפעמים, האימה של הדמיון מאפילה על מחשבה רציונלית. סיפורים נוראיים לאורך השנים סביב "בית אבות" ודמיון פרוע גורם להורים לחשוב שהם עוברים למקום מנוכר וקשה. תחושות כאלה יתפוגגו לאחר שהם יכירו בעצמם מרכזים מוארים, נקיים, מלאי חיים ועניין ויקבלו מושג אמיתי לגבי מה זה דיור מוגן.

ההחלטה לעבור לדיור מוגן היא נקודת הסיום של תהליך מורכב בדרך לשינוי משמעותי. הגיעו לשיחה עם ראש פתוח, עובדות ומספרים והמון סבלנות. חשוב שגם אתם תבינו שהדרך הנכונה לבצע מעבר כזה היא עם מחשבה תחילה, שקיפות, מחקר שוק ותשומת לב לפרטים והכי חשוב – קבלה ורצון מלא של המבוגר.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

  • הדרך לעצמאות הוריכם היא הפתרון לבדידותם

    כיצד ישתפרו חיי ברשת בית בכפר?

    בהיבט התשתית: מערך רפואי מתקדם ושירותי רפואה אישיים הכוללים מערך רפואה מונעת בהנחייתו של ד"ר פלדמן, רופא גריאטר בעל שם עולמי. מערך אבטחה מתקדם הפועל 24 שעות ביממה כדי להבטיח…

  • הדרך לעצמאות הוריכם היא הפתרון לבדידותם

    לקראת מעבר לדיור מוגן

    כיצד להתגבר על מכשולים כלכליים ומשפחתיים בדרך מעבר לדיור מוגן מתבצע רק לאחר שילוב של מספר אלמנטים שמעניקים לנו את הקרקע הפוריה והמתאימה למעבר. גם אם ההחלטה לעבור כבר קיימת…

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה