עמוד הבית בית בכפר > מאמרים לבני הגיל השלישי > אהבה בגיל 70: איך לטפח אהבה שעומדת במבחן הזמן?

אהבה בגיל 70: איך לטפח אהבה שעומדת במבחן הזמן?

משה וגילה נשואים כבר 53 שנים מאושרות. שניהם בעלי ניסיון חיים עשיר וקריירות מוצלחות. לפני שש שנים, לאחר שהילדים ואף הנכדים כבר גדלו וההתמודדות היומיות הפכו להיות ריקוד סולו של שניהם, הם החליטו לעזוב את ביתם הוותיק במרכז הארץ ולעבור להתגורר בדיור מוגן איכותי ברשת "בית בכפר", בסביבה כפרית ירוקה במרכז השרון.

כשאנחנו שואלים אותם מה הסוד שהחזיק את נישואיהם איתנים כל כך הרבה שנים, גילה צוחקת ועונה: "הסוד הוא שהוא לא היה יכול לתפקד בלעדי, ואני לא הייתי יכולה בלעדיו".  

לאורך חייהם המשותפים, משה וגילה נהנו מקריירות מוצלחות ומלאות סיפוק. גידול ארבעת ילדיהם היה אתגר מרגש אך גם "זכות גדולה" לדבריהם. למרות אתגרים לא פשוטים שהיו להם במשך השנים, הם תמיד השכילו להתמודד איתם כצוות אחד. ובשנים האחרונות, כשהבריאות כבר אינה כשהייתה פעם, שוב הם נשענים אחד על השנייה.  

גילה ומשה הם דמויות בדיוניות המייצגות את כולנו, זוג מבוגר שחווה את החיים ותהפוכותיו. על אף האתגרים והקשיים שפקדו אותם לאורך השנים, הם המשיכו להחזיק ידיים ולטפח את אהבתם העמוקה והנצחית. לכל אחד מאתנו סיפור חיים ייחודי, עם מעלות ומורדות בדרך, אך גם כלים וניסיון חיים שניתן ליישם בחיי הנישואין והזוגיות. קריאת הטיפים של גילה ומשה מזמינה אתכם להזדהות עם סיפורם, לראות את עצמכם משתקפים בחוויותיהם, ולאמץ את הלקחים החשובים לחיים זוגיים מאושרים ומלאי אהבה לצד בן/בת הזוג.

להיות שם אחד בשביל השני – המפתח לאהבת זהב

תמיכה הדדית והענקת עזרה לבן/בת הזוג הן אכן הבסיס לשמירה על זוגיות איתנה ומוצלחת לאורך כל שנות החיים המשותפים. בין אם מדובר בקריירות מצליחות או בהתמודדות עם אתגרי החיים, בני זוג חייבים להיות נוכחים שם אחד עבור השני, להקשיב בסבלנות, לדאוג ולהבין את הצרכים המשתנים – רק אז ניתן לבנות אהבה עמוקה וקשר חזק שיחזיק מעמד לאורך עשרות שנים.

יחד לאורך הדרך – התמדה ונחישות כבסיס לאהבה שנשארת צעירה

לאחר עשרות שנים של חיים משותפים, זוגות רבים נתקלים בקשיים ואתגרים שונים – בעיות בריאותיות, איבוד יקירים, שינויים בתפקידים ובדפוסי החיים המוכרים. אך זוגות מנוסים יודעים שההתמדה והנחישות להמשיך את הדרך ביחד, תוך למידה להסתגל לשינויים החדשים, היא המפתח להמשיך ולטפח קשר זוגי מלא אהבה גם בגיל המופלג. זוגות ותיקים שהצליחו לשמור על נישואיהם מעידים שההחלטה להתמיד בקשר, להיאבק יחד עם המכשולים ולהתגמש בהתאמה לנסיבות החדשות, איפשרה להם לטפח קרבה רגשית עמוקה. הם מספרים שכאשר התמודדו יחד עם אתגרי החיים, הם למדו לתת זה לזו תמיכה, להבין טוב יותר את צרכי האחר, וליצור מחדש קשרי אינטימיות נפשית וגופנית.

אמנם גיל הזיקנה מציב קשיים חדשים בחיי הזוגיות, אך בזכות המחויבות ההדדית העמוקה לקשר, זוגות רבים מצליחים לשמר את הקרבה הרגשית ואת האהבה גם בתקופה המאתגרת הזו של חייהם. כך הם זוכים לממש את החלום של זוגיות לאורך כל הדרך, גם כשהשיער כבר מלבין.

לשזור את חוטי האהבה יחדיו – על סבלנות, הבנה והערכה לבן/בת הזוג בגיל השלישי

סבלנות והבנה הדדית הן מתכונים חיוניים לטיפוח זוגיות בריאה ומלאת אהבה בגיל המבוגר. ברוב המקרים, עם העלייה בגיל, זוגות נתקלים בשינויים פיזיים ונפשיים שמציבים בפניהם אתגרים חדשים. במצב כזה, נדרשת היכולת להקשיב באמפתיה לצרכים המשתנים של בן/בת הזוג, ולקבל באופן רגוע את השינויים הבלתי נמנעים שחלים בגופם ובנפשם.

זוגות מצליחים מבינים כי תהליך ההזדקנות איננו קל, ולכן הם מגלים סבלנות ורגישות כלפי הקשיים שבהם בן/בת הזוג עשוי להיתקל – כמו קושי בתפקוד היומיומי, התמודדות עם מחלות, או שינויים בזיכרון ובמצב הרוח. בן הזוג התומך יקשיב בכובד ראש לצרכי האחר, וינסה להבין את מצבו מנקודת המבט שלו, כדי שיוכל לסייע בכל דרך האפשרית.

בנוסף לכך, זוגות אלו מפגינים הערכה עמוקה לתרומתו של בן/בת הזוג לחיי הנישואין לאורך השנים. הם רואים את המאמצים של האחר להמשיך ולטפח את הקשר, למרות הקשיים השונים, ונזכרים בכל הפעמים בהן הוא היה שם מסייע ותומך. כך, מתוך סבלנות, הבנה והערכה הדדית, הם ממשיכים לטוות את חוטי האהבה העמוקה שקישרה ביניהם.

יד תומכת ולב אוהב – חשיבות התמיכה הרגשית והפיזית בין בני זוג ותיקים

לצד הסבלנות וההבנה ההדדית, דאגה וסיוע הדדיים הם חלק בלתי נפרד מזוגיות מוצלחת בגיל המבוגר. כאשר בני הזוג מזדקנים, עולה הצורך במתן עזרה קונקרטית זה לזה – סיוע בתחומי הבריאות, בתפקוד היומיומי, בטיפול בבית ובמשימות שונות אותן קשה לבצע לבד. זוגות חזקים יודעים להיות שם אחד בשביל השני, לדאוג למחסורו של האהוב, גם כשהוא עצמו חווה קשיים.

המעבר לדיור מוגן בגיל השלישי יכול לעזור רבות בתחום זה, שכן הוא מקל על ההתמודדות עם אתגרי היומיום של ההזדקנות. בבית מוגן, רבים מהטיפולים השוטפים כמו ארוחות, כביסה וניקיון מבוצעים בסיוע צוות מקצועי, כך שבני הזוג יכולים להתמקד בטיפוח הקשר ההדדי.  

בסביבה מונגשת ותומכת זו, בני הזוג המבוגרים חשים בטוחים יותר לקבל סיוע זה מזה בנושאים שונים – החל מתזכורת ליטול תרופות, דרך עזרה בכל הנוגע לניידות ועד סיוע בתחזוקת הדירה. זוגות חזקים מנצלים את היתרונות הללו כדי להיות זמינים ותומכים האחד עבור האחר, ולדאוג למחסורו של האהוב גם כשהם עצמם חווים קשיים.  

אך מעבר לסיוע הפיזי והמעשי, לא פחות חשוב מתן תמיכה רגשית למי שזקוק לה. בגיל המבוגר, עלולים להתרחש אירועים קשים כמו אובדן יקירים, התמודדות עם מחלות או איבוד עצמאות. בעיתות כאלה חשובה נוכחותו של בן/בת הזוג האוהב לצד האדם שמתמודד, מתן חיבוק חם, הקשבה, העצמה והפגת חרדות.

מחויבות, סבלנות ודאגה – שלושת המפתחות שפתחו למשה וגילה את דרך האהבה הארוכה

סיפורם של משה וגילה, שחגגו לאחרונה 53 שנות נישואין מוצלחות, ממחיש את חשיבותה של התמיכה ההדדית כבסיס לאהבה וקשר בריא לאורך כל החיים. חרף האתגרים שפגשו בדרכם, הם הצליחו לשמור על זוגיות איתנה בזכות המחויבות העמוקה שלהם זה לזו, הסבלנות להקשיב ולקבל את השינויים שחלים עם הגיל, והדאגה ההדדית שבאה לידי ביטוי בסיוע הדדי חסר פשרות.

כפי שהעידו משה וגילה בחיוך, הסוד האמיתי להצלחת זוגיות ארוכת שנים בגיל המבוגר הוא ההבנה שבן אחד לא יכול לתפקד כראוי בלעדי האחר. רק באמצעות מחויבות לטפח את הקשר, סבלנות וקבלה של השינויים הבלתי נמנעים, ודאגה להעניק סיוע ותמיכה רגשית וממשית לבן/בת הזוג, ניתן להמשיך ולבסס אהבה, קרבה וחברות אמיתית לאורך כל הדרך.  

לכן, לזוגות צעירים וגם מבוגרים יותר, חשובה ההמלצה לעבוד ביחד על טיפוח התמיכה ההדדית בזוגיות – להקשיב, להבין, לסייע ולהיות נוכחים האחד עבור האחר. רק כך תצליחו להפוך את האהבה שלכם למקור עוצמה משותף, שיחזיק מעמד לנצח.

בניית אתרים | חווית משתמש | פיתוח תוכנה